Nie możecie zasnąć po stresującym dniu?
Cóż, nie jesteście osamotnieni. Okazuje się bowiem, że stres i problemy mogą mieć negatywny wpływ także na nocny wypoczynek waszych psów.
Węgierscy naukowcy monitorowali organizmy śpiących psów w ramach badań nad tym, jaki wpływ na nocny wypoczynek mają pozytywne i negatywne doświadczenia czworonogów. Ich wyniki opublikowano w magazynie naukowym The Royal Society.
Dobre wspomnienia
z minionego dnia to np. zabawa z właścicielem czy głaskanie przez niego. Nieprzyjemne przeżycia mogą dotyczyć odłączenia od właściciela (np. wtedy, gdy ten idzie do pracy).
Czy twój pupil jest w grupie ryzyka?
Pierwsze wnioski wyciągnięte z badań nie dotyczyły jeszcze jakości wypoczynku. Okazało się bowiem, że na poziom stresu u psów wpływa ich osobowość. Radosne i skłonne do zabawy czworonogi lepiej radzą sobie z trudnymi sytuacjami. Na długotrwały stres dużo bardziej narażone są psy nieśmiałe i spokojne.
Faza REM
Właściwe testy sprawdzały, jak długo u poszczególnych czworonogów trwa faza REM. To właśnie w tej fazie pojawiają się marzenia senne. To również czas, kiedy mózg aktywnie wypoczywa oraz zapamiętuje informacje, z którymi zetknął się w ciągu dnia.
W fazie tej występuje atonia mięśni szkieletowych – oznacza to, że organizm jest niezdolny do jakiegokolwiek poruszania się. Co ciekawe, podczas takiego snu pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych oraz przyspieszone bicie serca. Choć w fazie REM dochodzi do uporządkowania nabytych informacji, to w fazie snu głębokiego, organizm regeneruje się i odzyskuje energię.
Czworonogi, które podczas dnia były szczególnie narażone na stres, zasypiały szybciej niż te zrelaksowane. Ich sen wiązał się jednak z mniejszym relaksem, ponieważ dłużej przebywały w fazie REM, a także szybciej się budziły.
Czujny sen
Według naukowców sen zestresowanych psów jest dużo bardziej czujny – jakby ich organizm chciał być zawsze przygotowany na mogące pojawić się niebezpieczeństwo. Faza snu głębokiego jest u nich krótsza, ponieważ organizm, który się w niej obudził, może być dużo bardziej zdezorientowany i wolniej reagować na bodźce płynące ze świata zewnętrznego niż organizm obudzony w fazie REM.
Zestresowane psy
zamiast się wysypiać, znajdują się więc w stanie podobnym do czuwania, w którym pełna regeneracja nie jest możliwa. Według naukowców podobne zachowania można zaobserwować u ludzi, zwłaszcza tych przechodzących choroby.
Jeśli więc chcesz zadbać o spokojny sen swojego psiego przyjaciela, zapewnij mu w ciągu dnia dawkę pozytywnych emocji i zminimalizuj traumatyczne doświadczenia. Wyspany pies będzie łagodniejszy i bardziej skory do zabaw.
Ciekawe książki i poradniki na podobne tematy znajdziesz tutaj
Foto: Johanka, modelka : prawie pudelek Iwi
źródło:http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,23220372,gdy-twoj-pies-jest-zestresowany-ma-problemy-ze-snem-ujawniaja.html