Aby zachować serca pod kontrolą i nie skracać sobie życia, nie powinno się spożywać więcej niż 100 gramów czystego alkoholu na tydzień. To znaczy, nie więcej niż pięć szklanek wina o pojemności 175 ml – lub jedna butelka -, pięć piw lub nie więcej niż dwie szklaneczki whisky, wódki lub innego destylatu na tydzień.
Picie powyżej tej granicy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem udaru, tętniaka i niewydolności serca. Ponadto spada oczekiwana długość życia: spożycie 10 lub więcej drinków tygodniowo skraca życie od roku do dwóch lat, a picie ponad 18 drinków tygodniowo, oznacza cztery do pięciu lat mniej życia.
Umiar jest kluczem,
według autorów badania opublikowanego w czasopiśmie The Lancet. Badano nawyki zdrowotne i spożycie alkoholu wśród prawie 600 tysięcy osób z 19 krajów europejskich oraz USA i Kanady.
Dla dr Angela Wood, epidemiolog z University of Cambridge i główny autor pracy, stwierdziła że „Jeśli pijesz regularnie alkohol, postaraj się spożywać jak najmniej, co pozwoli ci żyć dłużej i zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób sercowo-naczyniowych,” powiedział ” El Mercurio „z Chile.
Nadmierne spożycie alkoholu jest szczególnie groźne w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takie jak otyłość, palenie lub nadciśnienie, mówi dr Juan Carlos Prieto, kardiolog i naukowiec w Instytucie Nauk Biomedycznych (ICBM), na Wydział Lekarski Uniwersytet Chile „To potwierdza ideę, że do zdrowia człowieka należy podchodzić w sposób spersonalizowany uwzględniając ogólny stan zdrowia, styl życia, w tym sposób odżywiania, aktywność fizyczną oraz to w jaki sposób się alkohol spożywa”.
Eksperci radzą pamiętać, dlaczego nadmierne spożywanie alkoholu i zwiększa ryzyko udaru mózgu, tętniaka i niewydolności serca. Chodzi o wzrost ciśnienia krwi po spożyciu oraz wpływ alkoholu na poziom cholesterolu.
Opracowanie własne na podstawie : https://www.elpais.com.uy/vida-actual/problema-alcohol.html