Magiczne rośliny – oddychaj czystym powietrzem
Czy wiecie, że niepozorne paprocie, draceny, bluszcze czy skrzydłokwiaty pełnią bardzo ważną rolę w naszych mieszkaniach? To prawdziwe filtry przeciwpyłkowe w naszych mieszkaniach.
O ich właściwościach mówiono podczas sesji warsztatowej „Magiczne rośliny” w trakcie I Tyskiego Kongresu Kobiet w Hotelu Tychy 4.10.2019. Celem inicjatywy było pokazanie, że sami we własnym domu, miejscu pracy czy w szkole możemy skutecznie wspomagać absorbowanie zanieczyszczeń.
Rośliny to nasi potężni sojusznicy w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Filtr w doniczce
Celem inicjatywy było pokazanie, że sami, we własnym zakresie i niskim kosztem, możemy zadbać o czyste powietrze w najbliższym otoczeniu – we własnym domu, miejscu pracy, szkole czy przedszkolu.
Jak? Po prostu wprowadzając do wnętrza rośliny – w tym gatunki szczególnie skuteczne w absorbowaniu zanieczyszczeń.
O tym, które to gatunki i jak o nie dbać, opowiadały Karolina Chemicz-Pałys, Katarzyna Gąska, Eliza Cyrnal i Agnieszka Duch podczas warsztatów ekologicznych towarzyszących Kongresowi Kobiet. Warsztatom towarzyszyły pokazy tworzenia „ogrodów w butelce” – efektownych kompozycji roślinnych w szklanych naczyniach.
Drzewa w walce ze smogiem
Drzewa działają wręcz w magiczny sposób. Ich liście są pokryte włoskami, do których świetnie przyklejają się cząstki pyłów PM 10 i PM 2,5. Liście pochłaniają szkodliwe gazy: dwutlenek siarki, tlenek azotu, dwutlenek węgla. Drzewa magazynują i filtrują te substancje. Z kolei zimą, gdy smogu jest najwięcej przychodzą nam z pomocą rośliny iglaste. Na igłach jest wosk, do którego przyklejają się szkodliwe pyły.
Ponadto, drzewa liściaste chłoną gazy tylko do pewnego poziomu, dopóki nie zagraża to im samym. Bardziej dobroczynne dla nas, a destrukcyjne dla siebie są niestety drzewa iglaste. Drzewa tlenowe, tzw. oxytree zostały stworzone w warunkach laboratoryjnych w Hiszpanii. W Polsce są już ich pierwsze plantacje.
Drzewo rośnie bardzo szybko, ma niewielkie wymagania i ogromną powierzchnię liści. Naukowcy zabezpieczyli się przed inwazją tego sztucznie stworzonego gatunku, nie dając mu możliwości samodzielnego rozmnażania się.
autor zdjęć Klaudia Matlachowska
Tyskiemu Kongresowi Kobiet, który odbył się 4 października br., towarzyszyły warsztaty ekologiczne pt. „Magiczne rośliny – oddychaj czystym powietrzem” ?? . Zorganizowanie ich, a także podarowanie każdej uczestniczce i każdemu uczestnikowi kongresu kwiatka pochłaniającego zanieczyszczenia ? „na dobry początek”, było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Heinricha Boella.
W ” Twoich Tychach” ukazała się obszerna relacja z warsztatów, zachęcamy do lektury????❗ źródło:https://www.facebook.com/103702727671141/photos/a.103821580992589/142639410444139/?type=3&theater