Część osób w podeszłym wieku internalizuje społeczne przekonania i zaczyna czuć, że może ich pragnienia są niewłaściwe i faktycznie powinny zająć się raczej wnukami, robótkami, krzyżówkami itd., a nie myśleć o aktywności seksualnej.
A już zwłaszcza kobiety mają w tej kwestii gorzej. Kobiety – wiek tu nie gra roli – i ich seksualność wciąż bardzo często nie są na tym poziomie co mężczyźni, wciąż oni, jak i my same naszą przyjemność seksualną stawiamy na drugim planie.
Tymczasem niezależnie od płci jesteśmy istotami seksualnymi – od narodzin do śmierci. A nasza seksualność jest płynna, zmieniają się nasze potrzeby, upodobania, a wpływ na to mają różne czynniki – fizyczne, psychiczne czy społeczne.
Seks a zdrowie
Niezależnie od wieku możemy nie mieć ochoty na seks czy ze względów zdrowotnych może spadać nasza aktywność seksualna. Wiadomo oczywiście, że czym jesteśmy starsi, tym większe jest ryzyko wystąpienia chorób takich jak cukrzyca czy kłopotów z krążeniem, nowotworów.
Jednak warto podkreślić, że wysiłek fizyczny – w co wpisuje się seks – w dużym stopniu zmniejsza to ryzyko. Badania udowodniły także, że choćby w przypadku walczących z nowotworami bliskość fizyczna odgrywa znaczącą rolę terapeutyczną.
Trzeba naturalnie przyznać, że wiek robi swoje, pewnych kwestii biologicznych nie przeskoczymy, ale z dzisiejszym stanem medycyny i opieki około medycznej możemy się do nich przygotować. Tak też menopauza nie musi być wyrokiem oznaczającym kres przyjemności.
Ma ona oczywiście swoje typowe objawy i skutki, jednak warto pamiętać, że nie u każdego przebiega tak samo. Nie każda z nas doświadczy spadku libido, może być wręcz odwrotnie – brak ryzyka ciąży działa bardzo uwalniająco na wiele kobiet, nareszcie czują, że żyją a presja upływającego coraz szybciej czasu bywa dodatkowo stymulująca, aby spełnić swoje seksualne fantazje trzymane dotąd tylko w głowie.
skrót pochodzi z:http://www.kobieta.pl/artykul/seks-po-menopauzie-jak-najbardziej
autor Paulina Klepacz