Nowe prawo spadkowe, które uniemożliwia dostęp do dziedziczenia dzieciom, małżonkom i rodzicom, którzy dopuszczają się przemocy w rodzinie, polegającej m.in na maltretowaniu lub porzuceniu rodziny w trudnej sytuacji, jest gotowe do podpisania przez prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa.
Inicjatywa senatora Roya Barreras ma na celu „wygenerowanie rodzaju” kary „dla członków rodziny, którzy nie wypełniają obowiązków opieki i ochrony swoich bliskich.” Nie dotyczy to tylko dzieci, które opuszczają rodziców lub dziadków, ale obejmuje także rodziców, którzy porzucają swoje dzieci i którzy stosują inne formy przemocy na przykład głodzenie. To samo dzieje się w przypadku przemocy między parami.
W całej Kolumbii zanotowano ponad 70 tysięcy przypadków przemocy w rodzinie między styczniem a listopadem 2017 r
„Ograniczenie lub uniemożliwienie dziedziczenia dla tych, którzy źle traktowali i porzucili w potrzebie członków swojej rodziny to elementarna sprawiedliwość” – powiedział Barreras.
Ustawa modyfikuje kolumbijski kodeks cywilny, w szczególności artykuł 1025, który określa przyczyny ograniczenia dziedziczenia albo przyczyny, dla których dana osoba traci w ogóle prawo do dziedziczenia.
Przedmiotowy przepis wyklucza zabójców, usiłujących zabójstwa, osoby dokonujące celowej dewastacji majątku i innych składników masy spadkowej, oszustów i fałszerzy dokumentów spadkowych, tych, którzy siłą, oszustwem lub wymuszeniem uzyskali zapisy spadkowe, ukrywali testamenty lub je niszczyli oraz co stanowi istotne nowum osoby, które opuściły lub porzuciły bliskich w potrzebie lub stosowały inne formy przemocy.
” Niegodna dziedziczenia jest osoba, która nie wywiązuje się z obowiązku dostarczenia żywności oraz opieki. Należy przez to rozumieć trwałe lub czasowe porzucenie osób wymagających osobistej opieki w trakcie wychowywania lub pozostawania pod opieką. W szczególności chodzi o osoby niesamodzielne lub wymagające opieki medycznej.
Taki spadkobierca może dziedziczyć tylko wtedy, jeśli zmarły w odpowiedniej formie wyrazi gotowość wybaczenia (…). ”
Kwestia przemocy znajduje coraz szersze zrozumienie także w polskim systemie prawnym. Coraz większego zrozumienia nabiera także przemoc o charakterze ekonomicznym, której ofiarą często padają kobiety lub seniorzy. Polega ona na ograniczaniu dostępu do należnych środków pieniężnych, m.in. takich jak emerytury i renty wpływające na rachunku wspólne z innymi członkami rodzin lub wypłacane w gotówce.
Wydaje się więc, że kolumbijska inicjatywa skorygowania praw do dziedziczenia jest naturalną konsekwencją ogólnoświatowego trendu walki z różnymi formami przemocy.
Na podstawie:
https://www.elespectador.com/noticias/politica/nueva-ley-malos-hijos-no-podran-reclamar-herencia-de-sus-padres-articulo-750914