„Czy możesz sobie wyobrazić, czy kupujesz zeszłoroczny model samochodu i sprzedawca dokłada 20% marży? Wracasz w następnym roku i sytuacja się powtarza.” powiedziała senator Claire McCaskill z Missouri, która opublikowała raport w ramach trwającego kilka lat śledztwa w sprawie rosnących cen leków.
„Sprawa dotyczy leków na receptę, gdzie ceny identycznych leków wzrastają rok po roku.”
Pani McCaskill od dawna zastanawia się dlaczego ceny farmaceutów nadal wzrastają nawet pomimo dochodzeń w Kongresie.
Nowy raport, zatytułowany „Jak wyniszczający dla sytuacji seniorów jest wzrost cen leków „, wskazuje, że ogromne podwyżki cen leków uzasadniają potrzebę dalszych badań w celu określenia „wpływu na koszty systemu opieki zdrowotnej i obciążenia finansowe dla rosnącej populacji seniorów w USA. ”
„Rosnące ceny leków pozostają w centrum zainteresowań zarówno pacjentów, jak i rządzących” – czytamy w raporcie. „W ciągu ostatniej dekady znaczący wzrost cen okazał się się dominującym czynnikiem kosztów opieki zdrowotnej w USA” i co gorsza uważa się, że trend się utrzyma.
W raporcie przeanalizowano koszty 20 najczęściej przepisywanych leków w ramach programu Medicare D w latach 2012-2017. Okazało się, że lek Nitrostat, stosowany w celu złagodzenia bólu w klatce piersiowej, zdrożał najbardziej: zmiana procentowa o 477%.
Zostavax, przepisywany na półpasiec wśród seniorów, miał najniższy procentowy wzrost, ale nadal był wysoki: 31% w ciągu pięciu lat.
Dwanaście z 20 leków odnotowało wzrost cen o ponad 50% w okresie pięciu lat, a sześć miało wzrost cen o ponad 100%, jak stwierdzono w raporcie.
Chociaż w latach 2012-2017 wystawiono o 48 milionów recept mniej raport wykazał, że łączne przychody ze sprzedaży tych recept wzrosły o prawie 8,5 miliarda dolarów w tym okresie.
Będą leki dla seniorów?
The Pharmaceutical Research i Manufacturers of America, grupa branżowa reprezentująca wiodące firmy farmaceutyczne, ostro skrytykowała raport.
„To kolejne błędne sprawozdanie, które ignoruje negocjacje pomiędzy władzami a firmami biofarmaceutycznymi”, powiedziała Juliet Johnson, rzeczniczka PhRMA w pisemnym oświadczeniu. „Wynegocjowane rabaty dla seniorów mogą obniżyć ceny katalogowe nawet o 30 do 70 procent w przypadku leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i chronicznych chorób układu oddechowego oraz w leczeniu tych przewlekłych chorób. Zgadzamy się, że można zrobić więcej, aby uczynić część leków bardziej dostępnymi dla seniorów. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest zapewnienie seniorom korzyści z rabatów i obniżek”.
Zgodnie z prawem agencja rządowa Medicare nie może bezpośrednio negocjować cen leków, co według krytyków skutkuje niepotrzebnym wydatkowaniem przez rząd dziesiątek miliardów dolarów. Demokraci od dawna naciskają na Medicare, aby móc negocjować ceny, podczas gdy republikanie sprzeciwiali się takim środkom.
Prezydent Trump powiedział, że chce „ usunąć niesprawiedliwość wynikającą z wysokich cen leków”. „Ceny spadną” – zadeklarował Trump.
Także i nasi seniorzy mogą mieć powody do zmartwienia. Firmy farmaceutyczne mają zasięg międzynarodowy, a tendencje z rynku amerykańskiego przenoszą się na cały świat.
Jak pokazują dane statystyczne program „Darmowe leki dla seniora” jedynie w niewielkim stopniu poprawił sytuację seniorów, a w zestawieniu z symbolicznymi podwyżkami świadczeń okazuje się po raz kolejny, że kwestia poprawy sytuacji materialnej seniorów pozostaje nierozwiązana.
Opracowanie na podstawie: https://edition.cnn.com/2018/03/26/health/report-medicare-drug-prices-soaring/index.html?sr=twCNN032618report-medicare-drug-prices-soaring0517PMVODtop